ponad-60percent-ukraintsiv-proty-toho-shchob-podatkivtsi-maly-dostup-do-bankivskoi-taiemnytsi-bez-rishennia-sudu-doslidzhennia

Понад 60% українців проти того, щоб податківці мали доступ до банківської таємниці без рішення суду – дослідження

 • 23104 переглядiв

Понад 60% українців виступають проти надання податковим органам доступу до банківської таємниці та стягнення податкового боргу без рішення суду, посилаючись на занепокоєння щодо посилення фіскального тиску та корупційних ризиків.

Понад 60% українців виступають проти скасування заборони розкриття податковим органам банківської таємниці про наявність та рух коштів на рахунках боржника (платника податків) без рішення суду. Про це повідомив Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна, передає УНН.

"Близько 63.3% українців не підтримують ідею Міністерства фінансів України надати доступ податковим органам до банківської таємниці без рішення суду. Підтримують у той чи інший спосіб пропозицію Мінфіну лише 30% респондентів", - йдеться у повідомленні.

Крім того, близько 75.3% українців не підтримують ідею Мінфіну надати право податківцям стягувати податкові борги без рішення суду.

Підтримують у той чи інший спосіб таку пропозицію лише 20,6% респондентів.

На думку члена Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ніни Южаніної, розширення повноважень податківців щодо банківської таємниці може посилити фіскальний тиск на українців.

"На сьогодні податкова має такий низький рівень довіри суспільства, що розширення повноважень стосовно банківської таємниці може призвести до посилення  фіскального тиску на кожного українця та зростанню корупційних ризиків. Ситуація з бізнес-кліматом в державі тому підтвердження", - зазначила Южаніна в своєму Telegram-каналі.

Дослідження проводилось з 5 лютого по 4 березня 2024 року.  На основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів опитано 2008 респондентів у віці 18 років і старше.  До вибірки не включалися жителі тимчасово окупованих територій та  громадяни, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.  Статистична похибка вибірки не перевищує 2.4%. 

Додамо

Керівник експертної групи "Бюро аналізу політики" Віктор Бобиренко у коментарі УНН зазначив, що відкриття банківської таємниці податковій призведе до зменшення кількості грошових переказів, в тому числі й донатів.

Нагадаємо

За ідеєю розкриття податковій банківської таємниці стоїть голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики, нардеп Данило Гетманцев. Член правління ICC Ukraine, член Ради Асоціації платників податків України Дмитро Олексієнко в коментарі УНН зазначив, що це мрія Гетманцева.

Олексієнко також додав, що Гетманцев планомірно знищує механізм банківської таємниці в Україні, починаючи з 2019 року. Для цього він зокрема заклав ідею відкриття доступу податкової до карткових рахунків українців у Національну стратегію доходів.

Олексієнко наголосив, що наразі банківська таємниця захищає гроші громадян на карткових рахунках від податкової, а розкриття банківської таємниці дозволить обкладати всіх і все податком. 

Експерти неодноразово вказували на те, що Гетманцев – це сірий кардинал податкової і керує нею у ручному режимі через своїх людей в ДПС України. Зокрема, як пишуть ЗМІ, через свого колишнього помічника Євгена Сокура, який наразі виконує обовʼязки заступника голови ДПС України. Тому своїми діями, в тому числі й щодо розкриття банківської таємниці, Гетманцев підіграє податковій і намагається зробити все, аби вони відчували себе "господарями життя". 

Пізніше Національний банк України запропонував для громадського обговорення зміни до Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, затверджених постановою Правління НБУ від 14 липня 2006 року.

За даними регулятора, зміни пов’язані з необхідністю приведення правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці у відповідність до закону України "Про банки і банківську діяльність" та удосконалення порядку розкриття інформації, яка становить банківську таємницю, Національному банку України.

Лілія Подоляк

Суспільство