yes-ofitsiino-povidomyv-pro-pohodzhennia-prodovzhennia-liberalizatsii-torhivli-z-ukrainoiu-z-obmezhenniamy-shcho-peredbachaietsia

ЄС офіційно повідомив про погодження продовження лібералізації торгівлі з Україною з обмеженнями: що передбачається

 • 79421 переглядiв

ЄС погодився продовжити призупинення ввізних мит та квот на український експорт до ЄС до 5 червня 2025 року, водночас посиливши захисні заходи для чутливих сільськогосподарських продуктів, таких як м'ясо птиці, яйця, цукор, овес, кукурудза, крупи та мед.

У ЄС офіційно повідомили, що погодилися продовжити призупинення ввізних мит та квот на український експорт до ЄС до 5 червня 2025 року, водночас посиливши захисні заходи для чутливих сільськогосподарських продуктів, таких як м'ясо птиці, яйця, цукор, овес, кукурудза, крупи та мед, та вводячи інші захисні заходи. Що саме передбачається, повідомили 8 квітня у Раді ЄС, пише УНН.

Деталі

"Представники країн-членів ЄС (Coreper) підтвердили сьогодні (8 квітня - ред.) попередню домовленість, досягнуту раніше того ж дня між головою Ради ЄС та представниками Європарламенту про продовження припинення імпортних мит та квот на український експорт до ЄС до 5 червня 2025 року", - повідомили в Раді ЄС.

"У той же час ЄС вирішив посилити захист чутливої сільськогосподарської продукції шляхом посилення захисних заходів, які вже включені в чинні автономні торговельні заходи, які включають врахування будь-якого несприятливого впливу на ринок однієї або кількох держав-членів, а не лише на ринку ЄС в цілому (як зараз). Нові автоматичні захисні заходи також буде додано для деяких чутливих продуктів, таких як птиця, яйця, цукор, овес, кукурудза, крупи та мед", - зазначили у євроінституції.

Основні елементи регламенту

Регламент буде застосовуватися з 6 червня 2024 року по 5 червня 2025 року та стосується подальшого призупинення дії всіх несплачених митних зборів і квот відповідно до Розділу IV Угоди про асоціацію між Україною та ЄС (ПВЗВТ).

Регламент також включатиме два захисні механізми для захисту ринку ЄС: 

  • посилена версія існуючого механізму, який застосовуватиметься на основі регулярного моніторингу, дозволяючи Єврокомісії вводити будь-які заходи при дотриманні конкретних умов; 
  • новий автоматичний захисний механізм, який зобов'яже Єврокомісію знову запровадити тарифні квоти, якщо імпорт птиці, яєць, цукру, вівса, кукурудзи, круп та меду перевищить середнє арифметичне обсягів, імпортованих у другій половині 2021-го, у 2022 та 2023 роках.

Ключові елементи попередньої угоди

  • розширення сфери дії автоматичного захисного механізму, включивши до нього чотири додаткові продукти (овес, кукурудза, крупа та мед);
  • скорочення терміну спрацьовування автоматичного захисту з 21 до 14 днів; 
  • подовження базового періоду для визначення того, чи імпорт перевищує певний поріг (додавання другої половини 2021 року до періоду 2022-2023 років)
  • зобов'язання Єврокомісії посилити моніторинг імпорту зерна, зокрема пшениці, та використовувати наявні у її розпорядженні інструменти у разі збоїв на ринку, а також зобов'язання вжити необхідних кроків відповідно до Угоди про асоціацію з Україною, щойно впроваджуються нові автономні торгові заходи, продовжити, шляхом консультацій з Україною, процес взаємної лібералізації тарифів.

Наступні кроки

Комітету Європейського парламенту з міжнародної торгівлі пропонується 9 квітня підтвердити підсумки міжінституційних переговорів.

Очікується, що позиція Європарламенту у першому читанні буде ухвалена на другому пленарному засіданні у квітні.

Потім регламент буде ухвалено Радою ЄС, підписано представниками Ради ЄС та Європейського парламенту та опубліковано в Офіційному журналі ЄС, а потім набуде чинності 6 червня 2024 року.

Доповнення

31 січня 2024 року Єврокомісія запропонувала продовжити припинення дії імпортних мит та квот на весь імпорт з України до ЄС ще на рік.