Китай використовує рідкоземи як зброю в торговій війні з Трампом - Bloomberg
Київ • УНН
Китай посилює контроль за експортом рідкоземельних металів у відповідь на мита США, що може вплинути на світові поставки. Обмеження стосуються семи видів металів.

Китай розширив використання критично важливих корисних копалин як зброї у торгівлі, обмеживши експорт рідкісноземельних металів, що загрожує потрясти світові поставки ключових матеріалів, які широко використовуються у високотехнологічному виробництві від електромобілів до зброї, повідомляє Bloomberg, пише УНН.
Деталі
Як заходи у відповідь на так звані мита президента США Дональда Трампа на імпортовані китайські товари Пекін заявив у п'ятницю, що посилить контроль за експортом семи видів рідкісноземельних металів. Країна є найбільшим у світі постачальником цих мінералів, що включає 17 елементів періодичної таблиці.
Цей крок викликав велике зростання відповідних акцій у понеділок, China Rare Earth Holdings Ltd. зросла на 10% у Гонконгу. China Northern Rare Earth Group додала 9,2%, а австралійська Lynas Rare Earths Ltd. - 5,1%.
За даними Геологічної служби США, на Китай припадає майже 70% світового виробництва рідкісноземельних металів. Його контроль над безліччю нішевих товарів давно сприймається як потенційна геополітична зброя, враховуючи залежність Америки від китайських поставок. Пекін вже ввів аналогічні обмеження на інші критично важливі мінерали, такі як галій, германій, графіт та сурма, за останні два роки на тлі зростаючої торгової напруженості, пише видання.
Останні заходи експортного контролю не є повною забороною, але вони, як вказано, означають, що будь-які закордонні поставки будуть ретельно контролюватись з точки зору того, хто купує і чому. Обсяги експорту інших металів впали до нуля після введення заходів контролю, експортерам потрібен час для сертифікації.
"Нові заходи контролю можуть ще більше скоротити глобальні поставки", - заявили аналітики Citic Securities Ltd. у своїй замітці. Політика "захищає інтереси національної безпеки Китаю та зміцнює стратегічну цінність інвестицій у ланцюжок рідкісноземельної промисловості", написали вони.
До списку рідкісноземельних металів, оголошеного у п'ятницю, увійшли самарій, гадолиній, тербій, диспрозій, лютецій, скандій та ітрій. Але два з найпоширеніших - неодим та празеодим - не були включені. Вони використовуються у потужних магнітах, які є одним із найвідоміших застосувань рідкісноземельних металів.
"На відміну від семи вибраних рідкісноземельних металів, вони більш доступні за межами Китаю, що може зробити будь-які заходи контролю менш ефективними, - сказав Девід Абрахам, доцент Університету штату Бойсе в Айдахо. - Можливо, їх виключили, щоб зберегти можливість майбутніх заходів контролю".
Згідно з заявою Асоціації кольорової металургії Китаю в неділю, експортні обмеження не зашкодять стабільності міжнародного ланцюжка постачання.
"Поки компанії не займаються діяльністю, яка завдає шкоди національному суверенітету, безпеці та інтересам розвитку Китаю, заходи експортного контролю не вплинуть на їхню нормальну роботу та торгівлю", - заявив галузевий орган.
У п'ятницю міністерство торгівлі Китаю заявило, що встановлення контролю над так званими товарами подвійного призначення, що мають військове застосування, відповідає інтересам національної безпеки, регіональної стабільності та миру в усьому світі.